Karta Dużej Rodziny

W dniu 16 czerwca 2014 r. weszła w życie uchwała nr 85 Rady Ministrów w sprawie ustanowienia rządowego programu dla rodzin wielodzietnych oraz rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu dla rodzin wielodzietnych.

Celem programu jest promowanie modelu rodziny wielodzietnej i jej pozytywnego wizerunku, umacnianie i wspieranie oraz zwiększanie szans rozwojowych i życiowych dzieci wychowujących się w takich rodzinach. W ramach programu wprowadzona została Karta Dużej Rodziny, jako dokument zapewniający specjalne uprawnienia rodzinom z co najmniej trojgiem dzieci bez względu na dochód rodziny. Rodzice będą otrzymywali KDR na czas nieokreślony (bezterminowo), a dzieci: do ukończenia 18 roku życia; do ukończenia 25 lat w przypadku kontynuowania nauki; bez ograniczeń wiekowych, gdy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (na czas jego ważności).

Karta wydawana jest bezpłatnie na wniosek członka rodziny wielodzietnej.

Program ma zasięg ogólnokrajowy. Jest podstawą do wprowadzenia udogodnień dla rodzin wielodzietnych. W praktyce chodzi o zniżki  m. in. za wstęp do niektórych muzeów, instytucji wystawienniczych, parków narodowych, rezerwatów przyrody , obiektów rekreacyjno – sportowych. Na terenach wiejskich, do których należy nasza gmina ten program może wspomóc te rodziny, z których dzieci kształcą się w miastach lub członkowie  tych rodzin wyjeżdżają do większych aglomeracji celem korzystania z dóbr kultury lub komunikacji. Wykaz dostępnych zniżek zamieszczony jest na stronie internetowej: www.rodzina.gov.pl i jest na bieżąco aktualizowany . Z tej strony można zasięgnąć informacji w jakich miastach i z jakich zniżek możliwe jest skorzystanie z KDR.

Zadanie na terenie gminy Hanna jest realizowane  przez pracownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Hannie – Edytę Drzymalską. Do dnia dzisiejszego wpłynęły dwa wnioski od mieszkańców gminy o wydanie takiej karty.