Aktualności

wdrazanie i zasady funkcjonowania

Wdrażanie i zasady funkcjonowania nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na obszarze działania Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie

Syntetyczna charakterystyka Regionu Centralno – Wschodniego

wdrazaniesys2

 

Hala sortowni w budowie

wdrazaniesystemu

Nowy system zakłada, że samorząd, który jest odpowiedzialny za wszystko to, co służy lokalnej społeczności, powinien być również odpowiedzialny za odebranie i właściwe zagospodarowanie odpadów. W nowym systemie gospodarki odpadami komunalnymi gmina będzie miała wpływ na każdy z jego elementów i dzięki temu będzie mogła kształtować sposób gospodarowania odpadami komunalnymi na swoim terenie. Jednakże najpierw będzie zobowiązana zorganizować system gospodarki odpadami komunalnymi, zgodnie z zapisami ustawy oraz z uwarunkowaniami miejscowymi. W dniu 1 stycznia 2012 r. weszły w życie zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i od tego dnia wszystkie gminy mają 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. W przypadku przynależności do związku międzygminnego obowiązki te z mocy ustawy powinien przejąć  związek.
Znowelizowana ustawa o czystości w zupełnie inny niż dotychczas sposób reguluje gospodarowanie odpadami komunalnymi przez gminy i związki międzygminne zajmujące się odpadami. Właściciele zamieszkałych nieruchomości obligatoryjnie zostaną objęci nowym systemem i nie będą mogli zawierać już indywidualnych umów na odbieranie odpadów z terenu ich nieruchomości z przedsiębiorstwami prywatnymi lub miejskimi czy gminnymi jednostkami zajmującymi się transportem i zagospodarowywaniem odpadów na danym terenie. Odpady z urzędu będzie odbierać od nich gmina lub, tak jak w naszym przypadku,  Międzygminny Związek Celowy z siedzibą we Włodawie, w skład którego wchodzi obecnie 7 gmin, tj. Gmina Miejska Włodawa, Gmina Brus, Gmina Hanna, Gmina Podedwórze, Gmina Hańsk, Gmina Sławatycze, Gmina Sosnówka. Związek, z  pomocą budowanego Zakładu Zagospodarowania  Odpadów, na tym obszarze realizować będzie zadania publiczne                         z zakresu gospodarki odpadami. Do zadań Związku będzie należało także przygotowanie procedur przetargowych niezbędnych do wyłonienia podmiotu, który na obszarze Związku odpowiedzialny będzie za odbieranie  odpadów i ich  dostarczenie do Zakładu w celu zagospodarowania.
W zamian właściciele nieruchomości zostaną administracyjnie zobowiązani do pozbywania się odpadów, segregowania i umieszczania w pojemnikach oraz ponoszenia opłat na rzecz Związku. Na Gminy i Związki do końca 2012 roku ustawa nałożyła obowiązek ustalenia stawek opłat dla mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Opłata, potocznie zwana „opłatą  śmieciową”, którą zostaną obciążeni mieszkańcy,  będzie źródłem  finansowania całego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Jej wysokość w przypadku Związku ustali Zgromadzenie Związku i będzie ona uwzględniała nie tylko koszty odbioru i składowania, lecz także potencjalne koszty utrzymania nowoczesnych instalacji do przetwarzania odpadów, kompostowni, sortowni, składowisk. Wprowadzana opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi zgodnie z ustawą musi  zacząć  obowiązywać najpóźniej od 1 lipca 2013 r.  i zmienia ona całkowicie system odbioru i zagospodarowania odpadów. Od tej daty przestaną obowiązywać mieszkańców dotychczasowe podpisane umowy na odbiór odpadów.  
Współdziałanie wielu  wyżej wymienionych gmin zrzeszonych w MZC z siedzibą we Włodawie jest gwarantem na stworzenie na terenie Związku nowoczesnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Budowany niemal z 60% dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej Zakład Zagospodarowania Odpadów, którego zakończenie zaplanowano na koniec czerwca 2013 roku,  będzie spełniał rosnące wymagania w zakresie ochrony środowiska, w tym gospodarki odpadami. Zakład nasz jest już wpisany do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami i po wybudowaniu będzie spełniał kryterium Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (”RIPOK”). Instalacja zapewni osiągnięcie przez gminy wymaganych prawem poziomów odzysku poszczególnych frakcji odpadów.
Międzygminny Związek Celowy z siedzibą we Włodawie obecnie jest gotowy do wdrażania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Wykorzystując posiadane sprawozdania podmiotów zajmujących się gospodarką odpadami, przeprowadza we współpracy z Gminami członkowskimi analizę ilościową i jakościową dotychczasowej gospodarki odpadami, przygotowuje całość uregulowań prawnych w postaci niezbędnych uchwał, które w związku z nowymi przepisami muszą być przyjęte do końca tego roku.

UCHWAŁY ZGROMADZENIA ZWIĄZKU, WYNIKAJĄCE Z USTAWY Z DNIA 13 WRZEŚNIA 1996 O UTRZYMANIU CZYSTOŚCI I PORZĄDKU W GMINACH

Podstawa prawna: ustawy z dnia 13 września1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r., Nr 236, poz. 2008, z późn. zm.)

Uchwały obowiązkowe

1 Art. 4 Uchwała  w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku  na terenie Związku -  ustawowy termin podjęcia uchwały -  6 miesięcy od dnia uchwalenia wojewódzkiego planu gospodarki odpadami.

2 Art. 6k Uchwała w spr. metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami
komunalnymi oraz stawki opłaty,  ustawowy termin podjęcia uchwały -  do  końca 2012 r. *

3 Art. 6l uchwała dot. terminu, częstotliwości i trybu uiszczenia opłat zagospodarowanie odpadami komunalnymi , ustawowy termin podjęcia uchwały -  do końca 2012 r. *

4 Art. 6n ust. 1 Uchwała dot. wzoru deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie
odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości, w tym terminów i miejsca składania deklaracji (terminu złożenia pierwszej deklaracji – zgodnie z art. 12 ustawy zmieniającej – Zgromadzenie Związku  może w tej uchwale określić wykaz dokumentów potwierdzających dane zawarte w deklaracji (art. 6n ust. 2), ustawowy termin podjęcia uchwały - do końca 2012 r. *

5 Art. 6r ust. 3 uchwała w spr. szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości                              i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę, w szczególności ilość odpadów komunalnych, częstotliwość i sposób świadczenia usług, ustawowy termin podjęcia uchwały -  do końca 2012 r. *

* Jeżeli Zgromadzenie Związku nie podejmie uchwały w  wyznaczonym czasie wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze.


Opracował: Przewodniczący Zarządu Związku – Romuald Dydiuk



Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31