Stanisław Baj. Źródło

W sobotę 20 lipca 2013 r. w Wiejskim Domu Kultury w Dołhobrodach byliśmy uczestnikami niezwykłej duchowej uczty. W tym dniu odbył się wernisaż wystawy malarstwa Stanisława Baja „Źródło”. Autor zaprezentował około 50 dzieł z całej swojej długoletniej twórczości. Prezentowane dzieła są najbliższe autorowi. Szczególne miejsce w twórczości Stanisława Baja zajmuje jego Matka, postać uwieczniona w wielu portretach, jako ktoś najważniejszy, najbliższy.

Pejzaże Stanisława Baja to przede wszystkim nieujarzmiona rzeka Bug. Ważną rolę w jego malarstwie zajmują portrety sąsiadów ze wsi w której się wychował. Pierwsza wystawa w rodzinnej wsi zorganizowana została z okazji jubileuszu 60 urodzin artysty. Jubilat otrzymał moc życzeń od Pani Wójt Grażyny Kowalik, wicestarosty włodawskiego Pana Edwarda Łągwy, przedstawicieli Rady Gminy Hanna, Rady Sołeckiej w Dołhobrodach, Dołhobrodzkiego Stowarzyszenia Społeczno – Oświatowego, Stowarzyszenia „Iskierka Nadziei”. Uroczystość jubileuszową prowadziła Pani Kazimiera Baj mieszkanka Dołhobród, od lat zaprzyjaźniona z rodziną artysty.
Wśród zaproszonych gości byli również nauczyciele i koledzy z lat szkolnych.
W trakcie uroczystości, Stanisław Baj uhonorowany został najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez ministra edukacji Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Medal Wręczył wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki. Twórczość Stanisława Baja docenił również Papież Jan Paweł II uhonorowując artystę medalem "Bene merenti". Kuratorem wystawy jest Wiesław Dziewit, mąż siostry Stanisława Baja, Kazimiery, znający bardzo dobrze twórczość artysty.
Uroczystość rozpoczęto Mszą Św. w Kościele Parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dołhobrodach, którą sprawował Ks. Biskup Diecezji Drohiczyńskiej Antoni Dydycz, homilię wygłosił Ks. Prałat Stanisław Ulaczyk. We mszy Św. uczestniczyli również ks. Marek Uzdowski, ks. Sławomir Moreń i o. Bronisław Dejneka.
Społeczeństwo Dołhobród aktywnie włączyło się w organizację Jubileuszu. Wspaniałemu artyście i wszystkim uczestnikom wystawy przygotowało wspaniałą ucztę dla ducha i dla ciała. Wernisaż zakończył występ zespołu „Jutrzenka” który artysta darzy szczególnymi względami.
Profesor Stanisław Baj w 2010 r. z inicjatywy Wójta Gminy Pani Grażyny Kowalik otrzymał Honorowe Obywatelstwo Gminy Hanna.
Organizatorami wystawy są Wójt Gminy Hanna i Wiejski Dom Kultury
w Dołhobrodach.

Zapraszamy do galerii GOKiS

Wszystkich chętnych do zwiedzania wystawy zapraszamy do