W dniu 20 sierpnia w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Wójt Gminy Hanna Grażyna Kowalik podpisała umowę na realizację projektu „Modernizacja oczyszczalni ścieków w Hannie i budowa kanalizacji w Kuzawce i Hanna-Piaski”, w ślad za podpisaną umową ministerstwo przekazało zaliczkę na konto Gminy Hanna. Projekt  zawarto w ramach programu transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina Ochrona Ekosystemów Doliny rzeki Bug na granicy terytorium Polski, Białorusi i Ukrainy.

W tym projekcie gmina Hanna jest liderem, natomiast partnerem projektu Rada Miasta Szack  z Ukrainy. Jest to duża inwestycja zarówno dla gminy Hanna jak i partnera po stronie ukraińskiej, bowiem projekty przewidują  modernizację oczyszczalni w Hannie i Szacku oraz budowę kanalizacji w Kuzawce i rozbudowa kanalizacji w Szacku. O rozmiarach tego zadania mówią zaaplikowane kwoty. Całość budżetu wynikającego z kosztorysów,   to 4 062 125,38 euro, w tym ze środków unijnych przyznano kwotę 3 655 912, 84 euro, w tym 1827902,94 są to środki przeznaczone na inwestycję w gminie Hanna. Podjęcie takich działań było niezbędne w gminie Hanna, bowiem istniejąca oczyszczalnia nie osiąga poziomu redukcji zanieczyszczeń w ściekach  komunalnych do poziomu nałożonego pozwoleniem wodno-prawnym. Nie byłoby możliwe rozpoczęcie czy prowadzenie takich działań  bez wsparcia programu transgranicznego.  Umowa przewiduje zakończenie realizacji zadania do 20 sierpnia 2015 roku oraz zaliczkowanie do wysokości do 90 %  kosztów inwestycji. W tym jeszcze roku zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy. Po przetargu będzie znana dokładna kwota potrzebna do realizacji zadania. Jeśli wszystko będzie przebiegało sprawnie,  to być może ruszą również prace w zakresie kanalizacji , bowiem taką kolejność zakłada projekt. Jak do tej pory współpraca z partnerem układa się dobrze. Ze strony Rady Szacka nie ma żadnych opóźnień w zakresie obiegu niezbędnych dokumentów czy kontaktów z gminą. Zaangażowanie władz Szacka świadczy o powadze problemu, jakim jest   budowa kanalizacji i oczyszczalni w dość dużym mieście.

Te inwestycje  przyniosą duże korzyści  dla środowiska, szczególnie jeśli chodzi o ochronę wód gruntowych, jak również zapewni  właściwą  jakość wód zasilających   Bug.

Wójt Gminy Hanna  jest bardzo zadowolona z faktu, że taki projekt  złożony przez Gminę Hanna przeszedł pozytywnie wszystkie weryfikacje  i gmina otrzymała tak duże środki, bowiem ilość  wniosków złożonych w ramach tego programu była duża. Programy transgraniczne  dają możliwość realizacji dużych inwestycji, bowiem wkład własny w ich przypadku wynosi 10%. Ponadto nareszcie możliwe jest  przedsięwzięcie w zakresie budowy kanalizacji w Kuzawce i Hanna-Piaski, gdzie mieszkańcy czekają na to  już ok.10 lat.