Obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego w Hannie. 2013r.

Obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego w Hannie.

Delegacja Gminy Hanna pod przewodnictwem Przewodniczącego Rady Gminy Hanna Marka Kwietniewskiego i Wójta Gminy Grażyny Kowalik udała się w dniu 5 października do Radziechowy k. Żywca. W skład delegacji wchodzili:   Jerzy Chilczuk, Eugeniusz Zaniuk, Mariola Kuć, Michał i Janina Zaniuk, Kazimierz Baj, Wadysław Matcżuk zaproszeni przez Panią wójt do wzięcia udziału w uroczystości. Inni  radni gminy nie mogli skorzystać z wyjazdu. W Radziechowach na Górze Matyska, gdzie usypywany jest Kurhan Pamięci Narodowej obchodzono IX Zaduszki Narodowe. Historia tego miejsca rozpoczęła się w roku 2005 w  odpowiedzi  na słowa Jana Pawła II: ,,naród, który nie pamięta swojej historii nie wart jest przeżycia..”. Dzięki inicjatywie lokalnych działaczy i św.p. ks. Prałata Stanisława Gawlika na szczycie góry Matyski, u podnóża Krzyża Jubileuszowego, rozpoczęto usypywanie Kurhanu Pamięci. Co roku w uroczysty sposób przywożona jest ziemia z miejsc historycznie ważnych dla Polski oraz miejsc szczególnie ważnych dla Ziemi Żywieckiej i usypywany jest z niej symboliczny Kurhan Pamięci Narodowej.

W 2005r. złożona była ziemia z grobów: ks. Jerzego Popiełuszki, Stanisława Pyjasa z Gilowic i Stanisława Pietraszki z Radziechów, w 2006r. do istniejącego Kurhanu Pamięci dosypano ziemię pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje, oraz ziemię z Peru, z grobu O. Michała Tomaszka i O. Zbigniewa Strzałkowskiego męczenników za wiarę, w 2007r. złożono ziemię z grobów Powstańców Warszawskich i ziemię z Fortów w Węgierskiej Górce, tzw. ,,Westerplatte Południa”. W tegorocznych obchodach  oddano hołd Powstańcom w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Delegacja z Hanny zawiozła ziemię z mogił powstańców z terenu powiatu włodawskiego. Dzięki inicjatywie wójta gminy Hanna starostwo powiatowe przygotowało  stosowne woreczki z napisem, który zawierał nazwę miejscowość i datę bitwy stoczonej przez powstańców na terenie powiatu. Ziemia pochodziła ze zlokalizowanych mogił w Janówce gmina Hanna ,Majdan Stary-Kopina, Adamki-Luta, Urszulin, Osowa, Cyców, Wytyczno, Ruda Łowiecka, Wyryki-Suchawa z terenu powiatu włodawskiego i łęczyńskiego. Nasza delegacja dosypała ziemię z mogił powstańców na kurhan i wzięła udział w całej uroczystości, na którą złożyła się sztuka plenerowa : ” Z dymem pożarów z kurzem krwi bratniej do Ciebie Panie zanosimy głos” do słów pieśni Kornela Ujejskiego ukazująca sceny z tamtych czasów. Następnie wszyscy wzięli udział w mszy św. w intencji Ojczyzny i Apelu Poległych. Oprócz naszej delegacji województwo lubelskie reprezentował również wójt Gminy Fajsławice. Udział w tej uroczystości brało szereg pocztów sztandarowych, m. innymi górnicy z kopalni „Wujek” , przedstawiciele NSZ. Przedstawiciele gminy biorący udział w tak podniosłej uroczystości religijno- patriotycznej byli zbudowani jej wspaniałością i zaangażowaniem społeczników z terenu Ziemi Żywieckiej, którzy zrealizowali tak wielkie przedsięwzięcie. Jak podkreślają uczestnicy wyjazdu dla nich było to wielkie przeżycie patriotyczne i piękna lekcja historii, do której wnieśli swój udział, przyjeżdżając z tak odległej  nadbużańskiej gminy.
Dla gminy Hanna był to pierwszy punkt obchodów Powstania Styczniowego, bowiem pozostałe uroczystości już typowo gminne mają się odbyć w Święto Niepodległości 11 listopada.

Zapraszamy do galerii. >>>